Zaproszenie i jubileuszowe przemyślenia absolwentki w 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie

Utworzono: piątek, 27, lipiec 2018

100 lat LOZAPROSZENIE
      Starosta Staszowski wraz z Dyrekcją, Gronem Pedagogicznym, Radą Rodziców i Społecznością Uczniowską Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie oraz Komitetem Organizacyjnym obchodów 100-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie zapraszają Absolwentów i Przyjaciół  tych szkół na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w dniach 6-7 października 2018 r.


     Zainteresowane Osoby proszone są o zgłaszanie zamiaru uczestnictwa w tym spotkaniu drogą elektroniczną, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z adnotacją w   temacie  „jubileusz18”, lub listownie, pod adresem: Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, ul. 11 Listopada 3,  28-200 Staszów, z dopiskiem  „jubileusz18”- do dnia 15 września 2018  r. Zgłoszenie  powinno  zawierać: imię, nazwisko, aktualny adres do korespondencji, rok ukończenia Szkoły oraz deklarację udziału w Jubileuszowym Balu Absolwentów i Przyjaciół szkół.  
     Uczestnicy VI Zjazdu otrzymują w prezencie okolicznościowe pakiety zawierające: książki - „100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. 1918-2018. Z tradycją w nowoczesność”, „100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie w świetle setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Nieodległości”, zbiorową fotografię uczestników Zjazdu oraz zestaw okolicznościowych upominków.  Koszt uczestnictwa w Jubileuszowym Balu Absolwentów i Przyjaciół  Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie wynosi 150 zł. Opłatę  należy  kierować  na  konto  nr:  78  9431  0005  2001  0021  8681  0008 (otwarte w Banku Spółdzielczym w Staszowie), z dopiskiem „jubileusz18”, do dnia 15 września 2018 r.


                                Starosta Staszowski - Michał Skotnicki
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks.  kard.  Stefana  Wyszyńskiego w Staszowie - Anna Karasińska
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego obchodów 100-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie - Adam Koziński
 
                          

PROGRAM  UROCZYSTOŚCI
 
6 października 2018 r. (sobota)
 
8.30 - 11.00 - Rejestracja uczestników VI Zjazdu Absolwentów, wydawanie okolicznościowych pakietów.
10.00 - Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. dr biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Staszowie.
11.15 - 11.30 - Uroczysty przemarsz uczestników VI Zjazdu Absolwentów do Szkoły.
11.45 - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej;
12.00 - 12.30 Przerwa kawowa.
12.30 - Otwarcie uroczystości Jubileuszowych - wystąpienie dyrektora Szkoły,  
- wręczenie Medali Jubileuszowych 100–lecia Liceum Ogólnokształcącego  im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie,
- przegląd działań podjętych przez Szkołę w ramach obchodów 100–lecia  istnienia  Liceum i Gimnazjum  Koedukacyjnego w Staszowie,
- program artystyczny w wykonaniu Uczniów i Absolwentów Liceum,
- wystąpienia zaproszonych Gości i  Absolwentów,
- jubileuszowy tort,
- zdjęcie zbiorowe uczestników uroczystości,
- obiad,
- posadzenie 100 drzew w ogrodzie edukacyjnym Szkoły i przy mogile Powstańców Styczniowych.
19.00 - Jubileuszowy Bal Absolwentów w Restauracji „Lord”. 
                             
7 października (niedziela)  
 
9.00 - 10.00 - Śniadanie w Szkole.  
10.00 - 13.00 - Spotkania koleżeńskie, zwiedzanie Szkoły i wystaw okolicznościowych.  
13.00 - Zakończenie VI Zjazdu Absolwentów.

 

Koleżanki  i Koledzy, Drodzy Absolwenci! Szanowni Czytelnicy!

     Jako absolwentka tej szkoły, maturzystka z 1958 roku, Jadwiga Duda, Szyszka chciałabym Was wszystkich zachęcić do udziału w uroczystościach 100-lecia istnienia naszej szkoły.
     6 i 7 dzień października 2018 roku będzie czasem wyjątkowym dla całej społeczności Liceum i Staszowa. Zapisze się bowiem na trwałe we wspomnieniach jej absolwentów, którzy spotkają się w swojej dawnej szkole, ażeby powrócić do lat młodości, koleżeństwa, przyjaźni, zobaczyć dawnych nauczycieli, dobrą myślą oddać pamięć  tym, którzy odeszli już do innego świata.
     Każdy jubileusz jest wzruszający i jedyny. Ożywia bowiem przeżycia, jakich kiedyś doświadczyliśmy. Przywołuje przeszłość, tę z najpiękniejszego  okresu życia – młodości - niepowtarzalnej, niezapomnianej, pełnej marzeń, śmiałych pomysłów, emocji i uczuć, przechowywanych później głęboko w sercu i tkliwych myślach. Powracamy do nich często. Zamykamy oczy, żeby jeszcze,  choćby chwilę, w tym szkolnym świecie pozostać. Oglądamy zdjęcia, z których patrzą na nas nasi koledzy i nauczyciele, młodzi,  piękni, poważni. Tacy pozostali  w naszej pamięci.  Nie ma już budynku starej szkoły, nowy zaś wspominają młodsze roczniki jej uczniów.
Starsi zastanawiają się, jak szybko wszystko minęło, „gdzie podziały się tamte dni, gdzie marzenia, sny”, młodzieńcze, dumne plany o przyszłości, nieograniczone niczym oczekiwania, złudne nadzieje? One przecież są, tylko nasze i  niestety, tylko… we wspomnieniach. Warto więc je odświeżyć i przeżyć na nowo. Zobaczyć siebie teraz, po latach milczenia, może nawet zapomnienia. Czynią tak chętnie młodsi, i nie tylko, staszowscy licealiści, którzy spotykają się w czasie tzw. małych jubileuszach, klasowych, grupowych, przyjacielskich spotkaniach, jakże oczekiwanych i niezwykłych dla ich uczestników. Stały się one już tradycją, piękną  i godną naśladowania.
     100- lecie  naszej szkoły jest właśnie takim specjalnym spotkaniem pokoleń, wyjątkową okazją do serdecznych spotkań, z których zabierzemy w  naszą codzienność, w nasze życie - inne doznania, nieznane emocje. One na  pewno dodadzą sił i dobrej  energii, wyciszą, wzbogacą nasze działania, nasz indywidualny, wyznaczony życiem rodzinnym, zawodowym czy społecznym - ustalony rytm teraźniejszości.  
     Tę  rzeczywistość, to „dzisiaj” każdego z nas w  najbliższym środowisku ukształtowały nasze: doświadczenia, los, przypadek, własne decyzje, wybory życiowych dróg, dla wielu Boża Opatrzność. Mamy przecież świadomość wielkiej niewiadomej jutra, dlatego tak ważny jest dzisiejszy dzień. W nim zaś, potrzebne każdemu: ciepły uśmiech, serdeczne słowa, czuły gest, wzajemny szacunek, zrozumienie, pomoc, słowem – zwykła ludzka życzliwość. Życie każdemu daje szanse. Nadal mamy plany, marzenia i… zmartwienia, czegoś chcemy, do czegoś dążymy, komuś ufamy, ktoś nas kocha… Żyjemy!
     W jakimś wywiadzie z panem psychologiem przeczytałam znamienne stwierdzenie, że „w jednym życiu nie da się wszystkiego pomieścić”, stąd też pewnie wydaje się konieczna selekcja owych wyborów, planów, a może nawet i marzeń. Zgadzając się, czy też nie z takim sądem znawcy charakterów człowieka, wiemy przecież, że  dzieje własnego życia moglibyśmy opisać w tomach ksiąg, a przy tym zadziwić się, że było ono (życie)  tak bardzo bogate we wszystko „co ludzkie”. Cieszyć się z wielu dokonań. Odczuwać fakt, że jesteśmy komuś potrzebni. Poszukać nowych przestrzeni działania… po prostu Żyć.  
     Taką nieocenioną okazją do przemyśleń nie tylko nad czasem minionym, ale może przede wszystkim nad naszą teraźniejszością jest, bez wątpienia, spotkanie na uroczystościach 100 lat  naszej wspólnej szkoły. Skorzystajmy więc  z tego wyjątkowego, dziejowego momentu w Jej i naszym życiu i poświęćmy te dwa październikowe dni na wspomnienia osobliwe, jedyne w swoim wymiarze, po prostu… piękne. Wiem, bo uczestniczyłam we wszystkich jubileuszach staszowskiego ogólniaka.
     Wiele z tamtych chwil szkolnego życia, może nawet całych lat (!),  zaginęło w przepaściach niepamięci, ale… ani  „to zdrowie”, ani „ta uroda”, ani nawet „te marzenia” i  jakieś jeszcze inne, przyziemne powody… nie powinny być przeszkodą w przyjęciu dla sobie specyficznego leku - ogromnej dawki serdeczności w postaci cudownych wspomnień. One też pozostaną  tylko nasze, „zatrzymają ginący czas”, dostarczą wspaniałych przeżyć i uruchomią nadzieję na kolejne JUBILEUSZOWE SPOTKANIE, czego Wszystkim Koleżankom i Kolegom Absolwentom, także i sobie, życzę z całego serca.
                                 

Z pozdrowieniami i szacunkiem.
                                                            Jadwiga Szyszka 

Staszów, 17 lipca 2018

PS Uciekając  wspomnieniami  do „tamtych dni”, omalże  nie zapomniałam o  życzeniach dobrego zdrowia i miłości… w każdym jej wymiarze.        

I drugie PS:  Niewiele słów w tym zaproszeniu poświeciłam młodym, młodszym i młodziutkim Absolwentom, dla Was, Kochani mój taki oto tekst-wierszowany  i oczywiście mnóstwo  serdeczności:  

 

M ł o d o ś ć

jest w niej bezmiar śmiałości
marzeń niczym nieograniczonych
śmiałych pomysłów
niecierpliwych postanowień
zamierzeń przekraczających granice rozsądku
snów o kolorowych światach
 jak z bajki
wzlotów  „nad poziomy”
złudnych nadziei
na wczoraj
na teraz
na szybko
niebezpiecznych kroków do dorosłości
delikatnych uczuć
rozedrganych emocji
               M ł o d o ś ć
                  piękna niczym wiosenny świt
                  krótka jak żywot płochliwego motyla
                         N i e p o w t a r z a l n a


        
                                                               Bądźmy razem w to wyjątkowe, nasze święto!
                                                                       Jadwiga Szyszka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech