90 lat OSP w Smerdynie

Utworzono: czwartek, 26, lipiec 2018

phoca thumb l 25W słoneczną niedzielę, 22 lipca br., druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Smerdynie, wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami sołectwa obchodzili 90. rocznicę utworzenia jednostki. W uroczystości udział wzięło 13 pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu miasta i gminy Staszów.

    Rozpoczęto od wprowadzenia na plac przed strażnicą pocztów sztandarowych, przez dowódcę uroczystości komendanta miejsko-gminnego w Staszowie druha Grzegorza Kwietniewskiego, po czym, przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt. Zaproszonych gości, druhów strażaków i mieszkańców sołectwa oraz okolicznych miejscowości, powitał prezes jednostki, radny powiatu staszowskiego Adam Kowal. Mszę świętą w intencji druhów strażaków odprawił i homilię wygłosił proboszcz parafii w Wiązownicy ks. kan. Wiesław Opiat.
    Po zakończeniu liturgii, historię powstania jednostki i jej działalność na przestrzeni 90 lat, odczytał wiceprezes Wiesław Kaczmarczyk, po czym zasłużone dla jednostki osoby oraz druhów uhonorowano medalami ,,Za zasługi dla pożarnictwa”. Medal złoty otrzymali: Marianna Skowron, Beata Gajek-Dyl, Andrzej Irek, Roman Skowron i Stanisław Pyrek, medal srebrny: Andrzej Gajek, Adam Kowal i Tomasz Dyl, natomiast medalem brązowym wyróżniono: Rafała Szostaka, Artura Walczyka i Leszka Korytnickiego. Przygotowano także pamiątkowe puchary z okazji 90-lecia jednostki OSP w Smerdynie, które zasłużonym osobom wręczyli: prezes Adam Kowal, wiceprezes Wiesław Kaczmarczyk gospodarz Leszek Korytnicki. Uroczystości zakończono strażackim obiadem, koncertami i zabawą taneczną. Miłą niespodzianką dla uczestników jubileuszu był koncert orkiestry dętej z Dondiusznów w Republice Mołdawii, która gościła w powiecie staszowskim na zaproszenie starosty Michała Skotnickiego i przewodniczącego Komisji Infrastruktury, Rolnictwa i Promocji w Radzie Powiatu Adama Kowala – prezesa jednostki OSP w Smerdynie.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.pngcech