Ludowcy świętowali w Bogorii

Utworzono: poniedziałek, 28, maj 2018

phoca thumb l 2Każdego roku w maju obchodzimy „Zielone Świątki”, które jednoczą mieszkańców wsi i kultywują zwyczaje ludowe. Zgodnie z tradycją tego dnia, Polskie Stronnictwo Ludowe w całym kraju, rozpoczyna obchody Święta Ludowego. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe z tradycji chrześcijańskiej, ludowej i narodowej. Inicjatywa powołania obchodów właśnie w tym dniu, została podjęta jednogłośnie 30 maja 1903 roku na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL w Rzeszowie. Uroczystości obchodów Święta Ludowego są okazją do przypomnienia historii i kultywowania tradycji, ale i upomnienia się o interesy polskiej wsi.


    W tym roku, powiatowe święto ludowców ziemi staszowskiej, odbyło się w Bogorii, w niedzielę 27 maja. Rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, odprawioną przez: ks. kan. seniora Andrzeja Wierzbickiego i proboszcza parafii ks. kan. Pawła Cygana, który wygłosił homilię.
    Po zakończeniu liturgii uczestnicy święta, na czele z europosłem dr. inż. Czesławem Siekierskim, posłem na sejm RP Kazimierzem Kotowskim, marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem, członkiem Zarządu Województwa Markiem Szczepanikiem i starostą staszowskim, prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Staszowie Michałem Skotnickim, przeszli nad Zalew Buczyna, gdzie odbyły się dalsze uroczystości zakończone festynem. Zagrały zespoły: ,,Sami swoi”, ,,Faster” i ,,Menelaos”, a gwiazdą wieczoru był ,,Bayer Full” zawsze entuzjastycznie przyjmowany na ziemi bogoryjskiej.
    Organizatorami święta byli: Urząd Gminy w Bogorii, Starostwo Powiatowe w Staszowie, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Staszowie, Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii i Stowarzyszenie „Buczyna”.


                                Tekst: Jan Mazanka
                                Foto: Ewa Kochanowska i Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png