Regionalne Targi Pracy w Staszowie

Utworzono: czwartek, 05, październik 2017

phoca thumb l 2Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, już od 2014 r., we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy naszego województwa, organizuje Regionalne Targi Pracy. To już czternasta edycja tego rodzaju przedsięwzięcia.


    Powiatowy Urząd Pracy w Staszowie jest współorganizatorem Targów po raz drugi. Pierwsze Targi, które odbyły się w 2015 roku, okazały się dużym sukcesem – zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających, którzy mieli okazję nie tylko zapoznać się z ofertami pracy oraz nawiązać bezpośredni kontakt z pracodawcami, ale również wziąć udział w towarzyszących Targom spotkaniach informacyjnych. W poprzedniej edycji Targów wzięło udział ponad 1 500 osób z powiatu staszowskiego i powiatów sąsiednich.
    Regionalne Targi Pracy są wydarzeniem o zasięgu ponadlokalnym, dającym możliwość kontaktu nie tylko z pracodawcami działającymi na terenie danego powiatu, lecz także powiatów ościennych. Dlatego współorganizatorami staszowskich targów były Powiatowe Urzędy Pracy w Busku-Zdroju, Opatowie i Sandomierzu. Przestrzeń Targów została podzielona na 3 strefy: zatrudnienia, edukacji i przedsiębiorczości. W każdej z nich można było znaleźć ofertę wspierającą rozwój zawodowy i dostęp do zatrudnienia. Łącznie w Targach udział wzięło 68 wystawców: ▪ 47 wystawców w strefie zatrudnienia, w tym 4 urzędy: WUP w Kielcach, PUP Staszów, Sandomierz i Busko-Zdrój, ▪ 12 wystawców w strefie edukacji: uczelnie, szkoły, instytucje szkoleniowe, ▪ 9 wystawców w strefie przedsiębiorczości: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Państwowa Inspekcja Pracy, Główny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości. Zgłoszona liczba miejsc pracy w kraju i za granicą – blisko 1 070 stanowisk oraz 90 miejsc pracy w ramach ofert sieci EURES. Zawody, w których pracodawcy zgłosili zapotrzebowanie to, m.in.: opiekun/ka osób starszych – ponad 350 miejsc pracy, operator linii montażowej - 100, elektryk, elektromonter - 50, pracownik szklarniowy - 35, spawacz - 35, operator wózka widłowego - 35, pracownik produkcji - 35, pracownik magazynowy - 25, operator suwnicy - 20, monter izolacji budowlanych - 20, szwaczka maszynowa - 15,  kierowca samochodu ciężarowego – 15. Na stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy dostępnych było 35 ofert pracy za granicą na 90 miejsc pracy ogółem pozyskanych od pracodawców zagranicznych w ramach sieci EURES. Najwięcej do: Belgii, Niemiec i Czech. Ponadto dysponowano ofertami do: Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji. Przeważały oferty pracy w branży budowlanej (9 ofert) i metalowej (6 ofert). Najwięcej wolnych miejsc pracy w ramach sieci EURES oferowanych było w zawodach: elektryk, monter instalacji sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych, mechanik, konserwator urządzeń oraz tokarz CNC. Zatrudnienie proponowano również: lakiernikom, ślusarzom i pracownikom produkcji. Osoby odwiedzające Targi mogły wziąć również udział w spotkaniach informacyjnych: ,,Wyjazd do pracy za granicą – co musisz wiedzieć”, ,,Własna firma - pomoc na starcie” oraz ,,Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Baza Usług Rozwojowych – wsparcie dla pracodawców i ich pracowników”. Obecni na Targach doradcy pomagali w wypełnieniu formularzy aplikacyjnych oraz udzielali konsultacji w zakresie procedur i wymogów związanych z podjęciem pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.                                                             

Tekst: Renata Wąs
                                Foto: Jerzy Jaworski

 

 

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png