Konferencja rocznicowa w rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu

Utworzono: wtorek, 26, wrzesień 2017

phoca thumb l 1W dniach 23-24 września br. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbyło się sympozjum naukowe. Wydarzenie to zorganizowano z okazji 400 – lecia obecności zakonu kamedułów w Rytwianach.

    
Walory klasztoru pokamedulskiego, oraz jego urokliwej okolicy, zaprezentowało w swoich referatach łącznie 15 prelegentów, ze środowisk akademickich Polski i Europy. Uczestnicy sympozjum wysłuchali informacji z dziejów kamedułów, historii Pustelni Złotego Lasu, zasług rodu Tęczyńskich oraz wartości historycznych i artystycznych kościoła w Rytwianach.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszych turystów, rytwiańska Pustelnia oferuje odwiedzającym pokamedulski kompleks: turnusy wypoczynkowe, a w ich ramach: ofertę leczniczą Centrum Terapeutycznego, zwiedzanie zbiorów Galerii Kamedulskiej, ogrody klasztorne, a także muzeum serialu ,,Czarne Chmury”, do którego sceny kręcono m.in. w Rytwianach. Ciekawym punktem sobotniej części sympozjum była możliwość obejrzenia nie tylko wspomnianych wyżej miejsc, ale także ekspozycji dokumentującej efekt wykopalisk, prowadzonych przez krakowską firmę archeologiczną ,,Farmea” w lipcu i sierpniu oraz w listopadzie 2014 roku. Efektem ich było odkrycie na terenie eremitorium rytwiańskiej Pustelni wielu przedmiotów codziennego użytku oraz kości ludzkich i zwierzęcych. Niedzielna sesja wykładowa dotyczyła współczesnych problemów, przed jakimi stoi nie tylko rytwiański klasztor, ale także wiele tego rodzaju obiektów architektury sakralnej w Polsce i Europie.

Tekst i foto: Michał Skrętek

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png