Festiwal pierogów po raz 9.

Utworzono: środa, 02, sierpień 2017

phoca thumb l 2W Wysokach Średnich, w gminie Bogoria, już od 9 lat,  za sprawą organizowanych tam dorocznych ,,Świąt Pieroga”, niezmiennie panuje moda na tradycyjną i zdrową polską kuchnię. Festiwalowi, jaki odbył się w niedzielę 30 lipca br., towarzyszył konkurs na najsmaczniejsze pierogi, w tym roku rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: ,,pierogi na słodko” i ,,pierogi tradycyjne”.
    Powołane 4-osobowe Jury, oceniało zarówno walory smakowe z uwzględnieniem tradycji kulinarnych regionu, jak też wygląd oraz estetykę pierogów przygotowanych do degustacji, a także użyte składniki pochodzące z własnego gospodarstwa. Do konkursu, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii, zgłosiło się 28 pań i panów oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Łukawicy i Grzybowa, Dom Pomocy Społecznej z Pęcławic i Gospodarstwo Agroturystyczne z Kurozwęk. W kategorii ,,pierogi na słodko” zwyciężył Kacper Raban z Podlesia, przed Ewą Biało ze Szczeglic i Wiesława Pańczyk z Wysok Średnich. Wyróżnienia przyznano: Katarzynie Lipiec z Wysok Dużych, Paulinie Wiśniewskiej z Jurkowic i Marii Raban z Konar. W kategorii ,,Pierogów tradycyjnych” zwyciężyła Zofia Piotrowska z Grzybowa, przed Joanną Banią z Kurozwęk i Małgorzatą Piotrowską z Jurkowic. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Agnieszka Maj z Gryzikamienia oraz Dorota Wójcik i Monika Wieczorek z Wysok Dużych.
    Festiwalowi pierogów towarzyszył wernisaż prac pleneru rzeźbiarskiego. Jak co roku nie zabrakło atrakcji dla dzieci oraz stoisk handlowych i gastronomicznych dla dorosłych. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,Szarotka” grający muzykę dance i disco.

                                Tekst: Jan Mazanka
                                Foto: Ewa Kochanowska

   

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png