Kwiaty w hołdzie walczącym

Utworzono: środa, 12, lipiec 2017

phoca thumb l 4Dla upamiętnienia bitwy, jaką 77 lat temu, stoczyli w Mokrem partyzanci Batalionów Chłopskich z Niemcami, przy pomniku upamiętniającym ten czyn zbrojny, złożono kwiaty i zapalono znicze.
    Symboliczna uroczystość z udziałem, m.in.: marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Izydora Grabowskiego i starosty staszowskiego Michała Skotnickiego, odbyła się w dniu 11 lipca br. Asystowali szydłowscy strzelcy, którzy zaciągnęli warty honorowe.
    W dniu 17 lipca 1944 roku, dowódca oddziału partyzanckiego BCh Piotr Pawlina, ps. ,,Piotr”, po otrzymaniu informacji o zbliżającej się kolumnie ciężarówek Wehrmachtu, urządził w mokrzańskim lesie, przy szosie z Kurozwęk do Szydłowa zasadzkę, obsadzając obydwa skraje drogi partyzantami uzbrojonymi nie tylko w karabiny, granaty i pistolety, ale także karabiny maszynowe, co zapewniło zdecydowaną przewagę ogniową. Kolumnę rozbito, 18 Niemców zginęło, a 10 zostało ciężko rannych. Partyzanci nie ponieśli żadnych strat. Wziętych do niewoli Niemców puszczono wolno.  
    Miejsce to i zapomniany czyn zbrojny walki z okupantem, władze powiatu staszowskiego postanowiły przywrócić do świadomości mieszkańców ziemi staszowskiej. Podobnie zrobiono rok wcześniej, rozpoczynając po wielu latach zapomnienia, składanie kwiatów, każdego 1 września, przy obelisku upamiętniającym zbrodnie niemieckie w Czerwonym Krzyżu, w połowie drogi ze Staszowa do Osieka.

                                Tekst i foto: Jan Mazanka

   

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png