Rajdy konne, po raz pierwszy w Kurozwękach

Utworzono: poniedziałek, 12, czerwiec 2017

phoca thumb l 19W sobotę, 10 czerwca br., po raz pierwszy w Kurozwękach odbyły się I Zawody Regionalne i Towarzyskie w Sportowych Rajdach Konnych, dyscyplinie jeździeckiej coraz bardziej popularnej nie tylko w Polsce, ale także i w krajach Europy Zachodniej.

Pierwsze zawody na naszym kontynencie odbyły się w Hiszpanii w 1953 roku, a w Polsce w roku 1986. Głównym założeniem tej dyscypliny, jest sprawdzenie wytrzymałości koni na długich trasach liczących od 20 do nawet 160 km. Dystans zostaje podzielony na mniejsze odcinki, pomiędzy którymi koń przechodzi szczegółowe badania weterynaryjne. Tylko pozytywne przejście przez tzw. bramkę weterynaryjną umożliwia dalsze uczestnictwo w zawodach, ostrożność ta eliminuje ryzyko zbytniego nadwyrężenia zdrowia konia. Rajdy oparte są przede wszystkim na strategii właściwego wytrenowania i przygotowania konia do niekiedy bardzo ciężkiej trasy. Liczy się tu zarówno perfekcyjna umiejętność jazdy konnej, jak i zdolność właściwego rozplanowania tempa na całym dystansie. Istotnym elementem jest również współpraca, nie tylko pomiędzy koniem i jeźdźcem, ale również między zawodnikiem, a pomagającymi mu tzw. luzakami, którzy poją, karmią, czyszczą i siodłają konia.
    Do zawodów w Kurozwękach zgłoszono ponad 60 koni, m.in. z województw: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Startowano na 4 dystansach, w następujących klasach:  
▪ L – towarzyskiej - dystans 20 km: I miejsce – Grażyna Seweryn na ,,Laydys”, II miejsce – Maria Szyper na ,,El-Media”, III miejsce - Beata Skowrońska na ,,Carze”,
▪ L – dystans 31 km: I miejsce ex aequo – Jakub Murawsko na ,,Piruecie” i Edyta Mamontowicz na ,,Sato”, III miejsce – Izabella Maj na ,,Cercecie”,
▪ P – dystans 42 km: I miejsce - Miłosz Gut na ,,Wykusie”, II miejsce – Barbara Krywult na ,,Nesstalii”, III miejsce – Piotr Mądel na ,,Czadzie”,
▪ N – dystans 83 km: I miejsce – Magdalena Piątek na ,,Asis”, II miejsce – Barbara Rygoł na ,,El Mandi”, III miejsce – Tadeusz Sajdak na ,,Czorcie 2 z Gór”.
    W rajdach udział wzięły 2 ekipy z naszego regionu: z Klubu Jeździeckiego Beaty Skowrońskiej ,,Mam pasję” ze Staszowa (III miejsce w klasie L – towarzyskiej) i ze stadniny Włodzimierza Małochy z Drugni. Głównym organizatorem zawodów była Weronika Sosnowska ze Stadniny Koni w Kurozwękach.


                                Tekst i foto: Jan Mazanka

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png