Dwa złota z Tajlandii dla Zespołu Szkół w Połańcu

Utworzono: czwartek, 16, luty 2017

phoca thumb l 5W dniach 2-6 lutego 2017 roku miałem przyjemność reprezentować Polskę na międzynarodowych targach IPITEX 2017 (International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition). Wydarzenie to odbyło się w stolicy Tajlandii, Bangkoku, w super nowoczesnym Centrum Wystawienniczo Kongresowym BITEC.

Na wystawie swoje projekty prezentowało 1300  uczestników z 20 krajów (w tym m.in. Polski, Tajwanu, Chin, Korei Południowej, Japonii, Malezji, Indonezji, Sri Lanki, Libanu, ZEA, Iranu, Rosji, Szwajcarii). Podczas pierwszych dwóch dni odbywała się sesja konkursowa podczas, której członkowie jury odwiedzali stoiska, rozmawiali o projektach z ich autorami i oceniali prace wszystkich uczestników (w tym moją). Jury składało się z wielu doktorów i profesorów, którzy na codzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami i wykładają na uczelniach wyższych. Oprócz jury nasze stoiska odwiedzały osoby z zewnątrz (zaczynając od dzieci ze szkół podstawowych, a kończąc na studentach i dorosłych osobach zajmujących się daną dziedziną projektu). Ostatni dzień wydarzenia był przez nas najbardziej wyczekiwany. Tego dnia odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie, gdy okazało się, że moja praca „Razem Bezpieczniej – innowacyjna aplikacja na smartfona” zdobyła, aż DWA ZŁOTE MEDALE. Jeden – przyznany przez jury konkursu IPITEX, zaś drugi, jako nagroda specjalna od Rumuńskiego Związku Wynalazców. Całe wydarzenie zrobiło na nas ogromne wrażenie. Ogromna hala, która po brzegi była wypełniona stoiskami oraz odwiedzającymi. Profesjonalna organizacja całego wydarzenia – co jest rzadkością przy tak wielkich przedsięwzięciach. Niestety w mojej ocenie ... jesteśmy daleko za Azjatami we wdrażaniu i wspieraniu innowacyjności i wynalazczości. Na IPITEX obecny był premier Tajlandii, ministrowie rządu, rektorzy uczelni, przedsiębiorcy, setki naukowców a w wydarzeniu uczestniczyły również tysiące dzieci i młodzieży, którzy mieli m.in za zadanie prowadzenie rozmów z wynalazcami i poszukiwanie własnych inspiracji. Krajowa Rada Badawcza Tajlandii (NRCT) podzieliła wynalazki prezentowane przez  innowatorów z Tajlandii na trzy  grupy  (w ramach koncepcji "wynalazki  i innowacje: moc tworzenia stabilności, dobrobytu i zrównoważonego rozwoju"). Sukces odniosły m.in.  zestaw do tańszego połowu krewetek, naturalny barwnik indygo z jedwabiu i bawełny i przenośne urządzenia do produkcji wody pitnej. Inne interesujące wynalazki to system ratowania domów w obszarach narażonych na powodzie, terapia rowerowa wspomagania dzieci autystycznych i proteza wielofunkcyjna  dla zwierząt. W Bangkoku oprócz Zespołu Szkół w Połańcu, obecni byli doktoranci z Politechniki Częstochowskiej oraz studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.
Jednak ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie poniżej wymienionych firm i osób. Serdecznie dziękujemy:
- Panu prof. dr. hab. inż. Michałowi Szocie prezesowi Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów za ufundowanie stoiska, wpisu do katalogów, udziału w konkursie oraz wparcie udzielone na miejscu,
- Pani Danucie Woszczek - przewodniczącej rady Rodziców oraz prezes ELPOLAB,
- Prezesom i Zarządom Elektrowni ENGIE Energia Polska S.A., Fundacji Wspomagania Oświaty, ELPOLOGISTYKI i ELPOŻ,
- Zarządowi Banku Spółdzielczego w Połańcu,
- Pani doktor Dorocie Roch,
- Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego (sympatyczne maskotki Baby Jagi podobały się wszystkim a dzięki profesjonalnym materiałom ... łatwiej było opowiadać o naszym regionie).
 

Jakub Zyngier

                    Instytucje                                                           Szkoły ponadgimnazjalne

       Bez_nazwy23.png

                          Związki i Stowarzyszenia

far.png